Trei copii dintr-un sat din judetul Hunedoara au găsit, in timp ce se jucau, 150 de monede dacice, din aur. Comoara, veche de peste 2000 de ani, a fost descoperita in viziunea unei vulpi.
Locul unde a fost gasită comoara se află foarte aproape de Cetatea Sarmisegetusa Regia din Munţii Orăştiei. Cazul este cercetat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba. Monedele au fost duse de către un cetăţean din satul Ocolişu Mic la primăria din comuna Orăştioara de Sus. Potrivit acestuia, găsitorii comorii dacice sunt trei copii. Din primele informaţii reiese că ar putea fi vorba de şi mai multe monede. Procurorul general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba, Augustin Lazăr, a afirmat că cercetările în acest caz au fost începute înainte de momentul găsirii kosonilor. “Se fac cercetări într-un caz de braconaj arheologic, verificări începute încă dinaintea momentului la care s-au găsit monedele”, a precizat procurorul general.