Astazi la sediul Inspectoratului Școlar Judetean Alba a avut loc lansarea concursului national Mesajul meu Antidrog. Acesta se afla la cea de a XI-a editie.
Sub sloganul ”Coloreaza-ti viata altfel…fara droguri” licenii si elevii de gimnaziu din Alba sunt invitati sa participe la cea de a XI-a editie a concursului național, Mesajul meu antidrog. Acesta se desfasoara pe mai multe sectiuni, faza judeteana urmand a acea loc in perioada martie-mai.
Anul trecut judetul Alba a castigat un loc III la faza nationala a concursului la categoria eseu prin Laura Todica.
Anul 2011 a fost cel mai bun pentru Alba in cadrul concursului Mesajul meu Antidrog.
Concursul naţional „MESAJUL MEU ANTIDROG” , are obiectiv general creşterea nivelului de informare, educare şi conştientizare a populaţiei şcolare în vederea neânceperii consumului de droguri, în cadrul programelor şcolare, extraşcolare şi de petrecere a timpului liber. Organizatorii concursului, faza judeteana Alba, sunt Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Alba, Consiliul Judeţean Alba, Primăria Municipiului Alba Iulia, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Alba şi Direcţia judeţeană pentru Sport şi Tineret Alba.