Cand caii pasc in voia lor, intervin jandarmii!

Published

on

Doi proprietari de cai din Alba Iulia au fost sancţionaţi contravenţional de jandarmi, deoarece nu si-au supravegheat animalele. E vorba de doi cai lasati sa pasca in lucerna vecinului.

Recent, doi cai pașteau agale și nevinovat pe un câmp cultivat cu lucernă. În aparență, peisaj bucolic, de inspirație artistică, în realitate infracțiune, întrucât pașnicele patrupede păgubeau ograda vecinului. Nu pentru mult timp, însă, întrucât jandarmii au dat dovadă de operativitate dusă la maxim: au intervenit prompt și au salvat lucerna păgubitului. Mai mult, oamenii legii au identificat și proprietarii cailor. E vorba de un vârstnic de 70 de ani, aflat la prima abatere, și de un tânăr, de 28 de ani, acesta din urmă recidivist în astfel de practici. În privința vârstnicului, jandarmii au dat dovadă de clemență, l-au sancționat doar cu avertisment, în timp ce pe tânărul proprietar de cal prins rumegând lucernă străină de stăpân, l-au amendat cu suma de 100 de lei. Dar sancțiunile pot fi și mai drastice, informează maiorul Cosmin Jurcoveț, ofițer Informare, Relații Publice și Relații cu Publicul din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Alba.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version