Boxerii de la CS Unirea Alba Iulia medaliați la Cupa României
Published
12 ani ago
on
By
In perioada 4-9 februarie la Braila a avut loc Cupa Romaniei la Box, competitie rezervata pugilistilor de la categoria tineret. Boxerii din Alba Iulia s-au intors acasa cu trei medalii.
Rezultate foarte bune pentru tinerii boxeri de la CS Unirea Alba Iulia la Cupa României la box ce a avut loc la Brăila. Antrenorul emerit Nicolae Paștiu a deplasat la Brăila 3 boxeri de perspectivă care i-au confirmat încrederea acordată. Astfel Ion Pleș a câștigat medalia de bronz la categoria 52 de kg. În urma acestei performanțe fiind cooptat în lotul național de tineret, care se pregătește în această perioada la București.
Florin Nicula a ocupat tot locul 3 la categoria 64 de kg, în vreme ce Alexandru Precup a terminat întrecerea pe locul al doilea la categoria plus 91 de kg. Rezultatele acestea ii pot propulsa pe tineri boxeri din Alba la trei competiții de anvergură ce vor avea loc în acest an: Canpionatul Mondial din Bulgaria din luna aprilie, Jocurile Olimpice de tineret din China, ce vor avea loc în luna august sau la Campionatele Europene.