Aura Ion va fi deshumată

Published

on

Intrata intr-un con de umbra in ultima perioada, ancheta accidentului aviatic iese din nou in prim-planul atentiei. Anchetatorii au decis ca una din victime sa fie deshumata pentru expertiza medico- legală.

 

În cadrul cercetărilor efectuate în cazul accidentul aviatic din Munții Apuseni, a fost dispusă expertiza medico-legală pentru una dintre victime:Aura Ion. Anchetatorii susțin că această măsură a fost luată, întrucât ”concluziile raportului de constatare medico-legală din 10 februarie nu au fost avizate de către Comisia de avizare și control a actelor medico-legale din cadrul Institutului de Medicină Legală Cluj-Napoca”. Conform reprezentanților Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, echipa desemnată cu instrumentarea cauzei, a audiat, în perioada 12 – 16 mai, în calitate de martori, opt angajați ai ROMATSA S.A., în funcțiile de controlori trafic sol și controlori trafic aerian, doi angajați ai Școlii Superioare de Aviație Civilă și un angajat al Institutului Medico-Militar. În accidentul aviatic din Apuseni, pilotul Adrian Iovan şi studenta Aurelia Ion şi-au pierdut viaţa într-o zonă accidentată, la peste 1.400 de metri altitudine, la graniţa dintre judeţele Cluj şi Alba. În accident au fost răniţi copilotul Răzvan Petrescu şi medicii Radu Zamfir de la Spitalul Fundeni, Valentin Calu de la Spitalul Elias, Cătălin Pivniceru de la Spitalul “Sfânta Maria” şi Sorin Ianceu de la Spitalul Municipal din Beiuş, judeţul Bihor. Echipa medicală din avion mergea de la Bucureşti la Oradea, unde urma să preleveze ficatul de la un donator de peste 60 de ani, care suferise un accident vascular cerebral.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version