Connect with us

Arbitrii din Alba testați fizic, dar și premiați

Published

on

arbitrii-din-alba-testati-fizic-dar-si-premiati

La stadionul „Cetate” din Alba Iulia și Universitatea „1 Decembrie 1918”, 92 de arbitri au suținut probele fizice și teoretice în cadrul cursului de iarnă organizat de Comisia Județeană de Arbitri Alba. Alături de aceștia au participat si 19 observatori.

arbitrii-din-alba-testati-fizic-dar-si-premiati

Cursul a fost deschis cu testarea fizică a arbitrilor, la stadionul „Cetate” din Alba Iulia, testarea constand în două probe: de viteză 6 x 40 de metri, unde au avut de îndeplinit un barem de maxim 6 secunde (la băieți) și maxim 7.5 secunde (la fete) și testul „Cooper”, baremul fiind de minim 2700 metri (băieți) și minim 2400 (fete). Odată cu finalizarea acestor probe fizice, atât arbitri, cât și observatorii au susținut testarea teoretică. În deschiderea cursului au fost premiați cel mai bun arbitru și cel mai bun arbitru asistent al anului 2013, premii câștigate de Mihai Țîra, Alba Iulia, respectiv Popa Daniel,Aiud. Pe lângă aceștia, Andrei Mutu (Alba Iulia), Antoniu Tătar(Aiud), Avram Andrei (Teiuș), Maier Lucian (Ocna Mureș), Mărginean Marius (Blaj) și Horațiu Balea (Bistra) au obținut diplome de merit pentru „arbitrul de prespectivă” al anului 2013. La finalul cursului au fost făcute recomandări, au fost prezentate ultimele noutăți și informări legate de regulament, precum și chestiuni legate de buna desfășurare a competițiilor care vor debuta în următoarele săptămâni.

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com