Deputatul social-democrat Ioan Dirzu vrea sa aduca un amendament la noul Cod Slivic. Acest amendament vine in sprijinul locuitorilor din Apuseni, care i-au solicitat sprijinul pe aceasta tema.
Deputatul Ioan Dîrzu, împreună cu parlamentarii din Comisia pentru Agricultură, va face vizite în teritoriu pentru a avea dezbateri cu locuitorii din zonele de munte pe tema noului Cod Silvic. Munții Apuseni nu vor fi ocoliți, mai ales că moții i-au solicitat să intervină pe tema unei prevederi din noul Cod Silvic, care nemulțumește crescătorii de animale.
Alături de membrii Comisiei pentru Agricutlură din Camera Deputaților, social-democratul se bazează, în vizita programată în Apuseni, și pe prezența ministrului Apelor și Pădurilor, Doina Pană și a directorului RomSilva, Adam Crăciunescu.