Alba Iulia – Sfințirea Bisericii Greco-Catolică cu Hramul „Nașterea Maicii Domnului”

Published

on

Crestinii greco-catolici din Alba Iulia au trait duminica, 1 iunie, un moment deosebit. E vorba de sfintirea Bisericii cu Hramul „Nasterea Maicii Domnului” din Parohia Alba Iulia II pastorita de preotul paroh Ovidiu Adrian Dobrin.

 

Peste 300 de creștini au participat duminică la un moment istoric pentru comunitatea greco-catolică din Alba Iulia: Sfințirea Bisericii cu Hramul „Nașterea Maicii Domnului”, lăcaș de cult unicat în Alba Iulia prin tehnica de lucru în mozaic a interiorului.

Ceremonialul de sfințire a fost oficiat, începând cu ora 10.00, de un sobor de preoți greco-catolici, în frunte cu Preasfințitul Mihai, episcop eparhial al EparhieiSfântulVasile cel Mare” București.

Înainte de sfințirea altarului, preotul paroh Ovidiu Adrian Dobrin a dat citire hrisovului.

Advertisement

A urmat sfințirea altarului.

Episcopul Mihai a trecut apoi la sfințirea pereților interiori ai Bisericii cu Hramul „Nașterea Maicii Domnului”.

A urmat sfânta liturghie la finalul căreia credincioșii greco-catolici au avut posibilitatea să intre în altarul sfânt.

Vizibil emoționat, preotul paroh Ovidiu Adrian Dobrin ne-a vorbit de acest moment important din viața parohiei pe care o păstorește. 

Episcopul Mihai a subliniat însemnătatea acestei sărbători creștine.

Advertisement

În programul de duminică, 8 iunie, AlbaTV vă va prezenta, ]ncepând cu ora 10.00, înregistrarea integrală a ceremonialului de sfințire a Bisericii cu Hramul „Nașterea Maicii Domnului” din Parohia Greco-Catolică Alba Iulia II, precum și a sfintei liturghii ce a fost oficiată de Episcopul Mihai în lăcașul de cult albaiulian.

Cele mai citite

Exit mobile version