Inconștiența îl va costa scump pe un șofer din Alba Iulia. Acesta s-a urcat băut la volan și a reușit performanța de a avaria trei mașini.
Din primele verificări efectuate, s-a stabilit că șoferul din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism pe B-dul Republicii, nu a păstrat distanța regulamentară, iar într-un moment de neatenţie a intrat în coliziune cu autoturismul din față. În urma impactului, mașina lovită de albaiulian a fost proiectată în autoturismul din față. A rezultat avarierea atrei autovehicule. În urma testării cu etilostestul, șoferul care a produs evenimentul rutier, a fost găsit cu o alcoolemie de 0,65 miligrame alcool pur în aerul expirat. Ceilalţi doi conducători auto nu au avut la bord nimic bahic. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de ,,conducere a unui autovehicul pe drumurile publice de către o persoană având în sânge o îmbibaţie alcoolică peste limita legală”.