Connect with us

Bani pentru elevii de nota 10

Published

on

bani-pentru-elevi-de-nota-10

Elevii, care au obtinut, anul acesta, media zece la examenul de Evaluare Nationala si Bacalaureat, vor fi premiati, in bani, de catre Guvern. Hotararea, ce prevede acest aspect, a fost adoptata astazi. 

 

bani-pentru-elevi-de-nota-10

 

Conform hotărârii adoptate, azi, în şedinţa de guvern, elevii de clasa a VIII-a vor fi premiați cu câte 2.000 de lei, respectiv cu câte 3.000 de lei, absolvenții de clasa a XII-a. Actul normativ a fost adoptat în prezența unor membri ai Consiliului Naţional al Elevilor, invitaţi, în acest sens, la şedinţa de guvern.  “Am luat o hotărâre de guvern prin care îi premiem pe cei care au luat 10 la bacalaureat şi la evaluarea naţională. Trebuie să ne mândrim cu ei, orice ţară are nevoie de elite. Sunt peste 300 de elevi care au luat 10″, a declarat premierul Victor Ponta.    În județul Alba, la examenul de Evaluare Națională, niciun elev nu a reușit să obțină media 10, în schimb la Bacalaureat există o singură candidată care a obținut nota maximă, Diana Alexandra Borcău, care a studiat la Liceul Teoretic ”Sfântul Iosif” din Alba
Iulia. Aceasta va fi, așadar, răsplătită cu un premiu în valoare de 3000 de lei.

Advertisement

Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com