Un tanar din Deva a fost condamnat pentru trafic de droguri in Panama si isi va executa o parte din pedeapsa la Penitenciarul Aiud. Curtea de Apel Alba Iulia a admis cererea acestuia de transfer intr-un penitenciar din ţară.
Decizia instanţei de judecată din România a fost luată în 6 iunie, la sesizarea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia. Curtea de Apel a recunoscut sentinţa pronunţată de autorităţile judiciare din Panama în 2011. Bărbatul se află după gratii din 2009, când a fost prins cu droguri. Dacă va ajunge în România, Merian Florin Alexandru va mai sta în închisoare mai puţin de 2 ani. Bărbatul a adresat o cerere de transfer în ţară prin recunoaşterea sentinţei din Panama, în 2012. ”Dispune transferarea persoanei condamnate Merian Florin Alexandru într-un penitenciar din România în vederea continuării executării pedepsei de 6 ani şi 8 luni închisoare. Comută prevenţia şi perioada executată din pedeapsa condamnatului începând cu 4 septembrie 2009 la zi. În baza art. 275 alin. 3 cheltuielile judiciare avansate în cauză rămân în sarcina statului. Cu apel în 10 zile de la pronunţare pentru procuror şi de la comunicare pentru persoana condamnată. Prezenţa sentinţă se va transmite direcţiei de specialitate din cadrul Ministerului Justiţiei, în vederea comunicării persoanei condamnate.” se arată în minuta Curții de Apel Alba Iulia.