Vineri, 6 iunie, s-a pus punct editiei 2013-2014 a ligii a treia de fotbal. In seria a cincea, Metalurgisul Cugir a remizat pe teren propriu, cu CS Osorhei, si a incheiat pe pozitia a treia in clasament.
În ultima etapă a play-off-ului de promovare în eșalonul fotbalistic secund, Metalurgistul a remizat acasă cu CS Oșorhei. Scor 3-3, după ce la pauză gazdele conduceau cu 3-2. Golurile au fost marcate de Tăban (minutele 2 și 42), Iovănescu (min.44), respectiv Ember (min.25), Popa (32) și Andor (min.62). Prin această nouă remiză, echipa lui Marius Opric a ratat şansa să termine pe poziţia secundă şi a încheiat campionatul pe locul trei. De remarcat că în cele 10 etape ale play-off-ului Metalurgistul Cugir nu a obținut decât 11 puncte, cu 2 victorii, 5 remize și 3 înfrângeri ! Din această serie a promovat în liga a doua Șoimii Pâncota.