Cel mai tanar membru al Casei Regale, principele Nicolae, si-a lansat la astazi, la Alba Iulia, cartea autobiografica. Este vorba de “Drumul spre casa. Filip-Lucian Iorga in dialog cu Principele Nicolae al Romaniei”.La evenimentul, gazduit de Sala Unirii din Alba Iulia, au participat oficialitati locale si judetene, oameni de cultura, dar si admiratori.
Volumul, publicat de Curtea Veche, redă copilăria şi adolescenţa Principelui Nicolae, incluzând dezvăluiri despre studiile făcute de membrul Casei Regale, primele călătorii și expediții in lume, sporturile extremepe care le practică, precum şi activităţile întreprinse în ultimii ani în folosul României.
Tânărul principe a vorbit și despre prima sa vizită în România, alături de Regele Mihai, în anul 1992, când avea doar 7 ani.
După discurs a urmat o sesiune de autografe la care s-au înscris atat oameni politici, de cultura, admiratori, cat si tinerii prezenţi în sală.