Deputatii au dezbatut astazi pe articole de lege proiectul de lege privind exploatarea minereurilor auro-argentifere de la Rosia Montana, care are propunerea de respingere din partea comisiei speciale. Toate grupurile parlamentare s-au exprimat impotriva proiectului.
Deputatul PSD, Florin Iordachea afirmat că PSD votează împotriva acestui proiect, dar că este nevoie de o lege a minelor, de modificarea redevenţei, de reglementarea exploatării minereurilor auro-argentifere, a exploatării gazelor de şist. Liderul deputaţilor PDL, Tinel Gheorghe, a declarat că PDL nu a susţinut niciodată acest proiect şi că au fost presiuni şi la PDL pentru a fi promovat. El a arătat că acest proiect este un cartof fierbinte care a fost trimis Parlamentului. „Ne bucurăm de înţelepciunea de care dau dovadă deputaţii să respingem acest proiect. Sper să iniţiem un proiect astfel încât resursele auro-argentifere să poată fi exploatate în condiţii ecologice”, a spus deputatul PDL. Şi deputaţii PNL s-au exprimat împotriva acestui proiect, considerând că această afacere nu poate fi sprijinită printr-o lege. Votul final asupra proiectului va fi dat într-o şedinţă viitoare. Proiectul de lege privind Roşia Montană a fost respins anterior şi de Senat, iar Camera Deputaţilor este for decizional.