Legiunea a XIII a Gemina de la Apulum intra din nou in actiune.
Joi acestia vor sustine o lectie de istorie vie tocmai la Sighisoara.
Joi, 10 aprilie 2014, Legiunea a XIII-a Gemina de la Apulum va susţine o reprezentaţie de tehnică militară romană la Sighişoara. Este prima acţiune a Legiunii din acest an, o trupă de reconstituire istorică ce a luat
naştere în urma unui proiect al Muzeului Naţional al Unirii din Alba Iulia
Evenimentul de la Sighişoara este organizat de Muzeul Naţional al Unirii din AlbaIulia şi Muzeul de Istorie Sighişoara.