Inspectorii ITM Alba au continuat controalele la firmele din judet pntru depsitarea eventualelor neregului. In urma actiunii au fost aplicate amenzi in valoare de peste 78.000 de lei.
O firmă din Alba s-a ales cu o amendă de 30.000 de lei, după ce a fost depistată cu trei persoane la muncă pentru care nu avea acte legale de angajare. În perioada 31 martie – 5 aprilie, în domeniul relaţiilor de muncă au fost controlate 103 de unităţi comerciale, cu un număr total de 608 angajaţi, şi aplicate 19 amenzi în valoare totală de 66.600 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost controlate 74 de unităţi şi aplicate 3 amenzi în valoare de 12.000 de lei şi 7 avertismente.