Controalele tot mai dese ale inspectorilor ITM Alba dau rezultate. Pentru prima data dupa foarte mult timp nici o firma din judet nu a fost amendata pentru munca la negru.
Săptămâna trecută, inspectorii ITM Alba au dat amenzi în valoare totală de peste 36.000 de lei firmelor depistate cu nereguli în domeniul relaţiilor de muncă şi securităţii în muncă. În perioada 24-28 martie au fost controlate, în domeniul relaţiilor de muncă, un număr de 72 de unităţi comerciale, cu un număr total de 506 angajaţi. Au fost constatate 102 nereguli şi aplicate 14 sancţiuni în valoare totală de 25.600 de lei. În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, au fost controlate 40 de unităţi comerciale şi aplicate 7 sancţiuni: 3 amenzi în valoare de 11.000 de lei şi 5 avertismente.