Curtea de Apel Alba Iulia apronuntat o decizie definitiva in dosarul de ccoruptie in care a fost implicat fostul sef al Directiei Sanitar Veterinarae si Siguranta Alimentelor Alba, Vasile Beres. Acesta a ramas cu pedeapsa de un an de inchisoare cu suspendare.

Instanţa a respins apelurile formulate de Vasile Bereș şi procurorii DNA, astfel încât fostul director rămâne condamnat la pedeapsa de 1 an de închisoare cu suspendare pentru abuz în serviciu contra intereselor publice. In acelasi dosar Vasile Bereș a mai fost acuzat și de luare de mita de catre procurori dar a fost achitat de aceasta infractiune. Suspendat din 2012 din functia de director al institutiei, prin aceasta condamnare penala, Vasile Bereș a pierdut funcția de director al DSVSA Alba. Curtea de Apel Alba Iulia a menţinut şi despăgubirile în valoare de 1.200 lei pentru Primăria Cîmpeni şi Primăria Aiud şi a respins acţiunea DGFP Alba. Primăriile Mihalţ şi Vidra nu s-au constituit părţi civile în proces, însă s-a dispus confiscarea sumei de 1.320 lei care, prin poprirea veniturilor de la persoana condamnată, va ajunge la cele două administraţii locale. Potrivit rechizitoriului, în perioada 29 decembrie 2009 – martie 2012, inculpatul Bereş Vasile, în calitate de director executiv al Direcţiei Sanitar Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Alba, contrar atribuţiilor de serviciu, a anulat un număr de 3 procese-verbale prin care au fost aplicate sancţiuni contravenţionale unor persoane fizice şi nu a dat în debit alte două procese-verbale de contravenţie, modalitate în care a cauzat bugetului de stat un prejudiciu în sumă de 3.920 lei, reprezentând contravaloarea amenzilor care nu au fost încasate.