Medic primar, specialist in urgenta medico-chirurgicala, deputatul Calin Potor vrea sa fie voluntar in cadrul Spitalului Judetean de Urgenta Alba. In acest sens, a depus o cerere la institutia de sanatate, dar trebuie sa primeasca si avizul Colegiului Medicilor.
Medicului primar Călin Potor, actualmente deputat, i s-a făcut dor de viața de spital. Și-a exprimat public dorința de a fi voluntar la Spitalul Județean de Urgență Alba.
În cazul în care Colegiul Medicilor va stabili că medicul Potor a întrerupt activitatea mai mult de cinci ani, acesta va fi nevoit să urmeze un curs care va cuprinde și o probă practică: poate va trebui să dea o injecție, să pună o sondă sau, cine știe, să facă o clismă.
Potrivit noii Legi a Voluntariatului, această activitate este considerată vechime în muncă, normă ce vine astfel în sprijinul tinerilor.
Deputatul se așteaptă ca după 1 aprilie să primească avizul Colegiului Medicilor. Nu chiar de 1 aprilie, să nu fie păcăleală…