Connect with us

CSU Alba Iulia victorie în derby-ul cu CSBT Alexandria

Published

on

CSU-Alba-Iulia-victorie-in-derbyul-cu-CSBT-Alexandria

Victorie în ultima deplasare grea din sezonul regulat pentru CSU Alba Iulia. Echipa universitară a învins, scor 60-51 pe sferturi 15-18, 29-18, 9-9, 7-6), în deplasare, pe CSBT Alexandria, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXIII-a a Campionatului național de baschet feminin, Divizia A. 

CSU-Alba-Iulia-victorie-in-derbyul-cu-CSBT-Alexandria

Sportivele din Alba Iulia și-au făcut un cadou frumos de Ziua femeii, reușind cea de-a 21-a victorie în Liga națională, în urma unui joc dominat în mare parte. Fetele antrenate de Miroslav Popov au început timid partida și au permis gazdelor să treacă în avantaj și chiar să câștige primul sfert la o diferență de 3 puncte. Universitarele și-au revenit apoi, au trecut la controlul meciului și au întrat cu avans de 8 puncte pe tabelă la pauza mare. La revenirea de la cabine, cele două combatante s-au apărat foarte bine, iar jocul a fost unul echilibrat, ultimele două pătrimi terminându-se cu foarte puține puncte reușite, 16 de partea echipei CSU, respectiv 15 pentru teleormănence, sfertul trei încheindu-se la egalitate, 9-9, iar ultimul 7-6. Cu acest succes, CSU își consolidează poziția secundă în campionat, cu 21 de victorii și 2 înfrângeri, în timp de CSBT Alexandria înregistrează cea de-a opta partidă pierdută dintr-un total de 22 disputate și rămâne pe locul 5 în clasament. Următoare dispută pentru universitare va avea loc marți, 11 martie, cu începere de la ora 18:00, pe teren propriu, cu CSM Satu Mare. 

Advertisement
Continue Reading
Advertisement

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com