Avand in vedere manifestarile din intreaga tara atat in ceea ce priveste soarta cainilor maidanezi dar si in ceea ce priveste situatia din Rosia Montana, Jandarmeria Romana este pe pozitii. La fel se intampla si in orasul nostru.
Jandarmeria este una dintre instituţiile statului care acţionează pentru garantarea acestui drept constituţional şi are atribuţii principale în ceea ce priveşte asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă pe timpul manifestărilor publice care implică aglomerări mari de persoane. La nivel judeţean, această responsabilitate revine Jandarmeriei Alba şi, pentru prevenirea unor disfuncţionalităţi sau incidente, instituţia reaminteşte câteva prevederi legale care trebuie respectate pe timpul organizării şi desfăşurării adunărilor publice. In primul rand, adunările publice trebuie să se desfăşoare în mod paşnic şi civilizat.
Organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice sunt interzise în imediata apropiere a gărilor, porturilor, aeroporturilor, staţiilor de metrou, spitalelor, obiectivelor militare, a unităţilor economice cu instalaţii, utilaje sau maşini cu grad ridicat de pericol în exploatare. Pentru organizarea unei adunari publice este necesar avizul din partea primarului unitatii administrativ teritoriale in care se desfasoara.