Cu ocazia debutului celei de-a 7-a editii a Concursului de vinuri “Strugurele de Aur”, Diana Pavelescu, secretar general al Asociatiei Degustatorilor Autorizati din Romania, a facut un anunt in premiera. E vorba de infintarea pe plan national al unui Institut al Vinului.
Asociatia Degustatorilor Autrorizati din Romania, Organizatia Nationala Interprofesionala Vitivinicola si Oficiul National al Viei si Produselor Vitivinicole intentioneaza sa infiinteze in Romania Institutul Vinului.
Anuntul a fost facut in cadrul conferintei de presa prilejuita de editia a 7-a a traditionalului Concursu de vinuri „Strugurele de Aur”.