Bunicii ar putea avea o zi dedicată lor, în mod oficial.
Senatul a aprobat recent o propunere prin care Ziua Bunicilor să fie sărbătorită în prima zi din octombrie.
Mai mulţi senatori liberali au propus ca românii să sărbătorească “Ziua Bunicilor” pentru a prețui astfel, cum se cuvine, persoanele de vârsta a treia. Conform proiectului de lege, de “Ziua Bunicilor” ar urma să fie organizate evenimente publice, finanţate din bugetul autorităţilor locale sau centrale.După ce a fost adoptat de Senat cu 88 de voturi pentru, 4 împotrivă şi 2 abţineri, proiectul legislativ urmează să treacă prin Camera Deputaților, for decizional în acest sens.