7 hectare de orzoaică mistuite de foc la Sebeș !

Published

on

Două incendii de vegetație din zona Sebeșului au produs pagube de peste 14.000 de lei. O cultură de orzoaică de șapte hectare a fost făcută scrum.

Garda de intervenție Sebeș a acționat luni, pe Drumul lui Traian din municipiu, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o miriște și o cultură de orzoaică. Pompierii militari au reușit cu greu să stingă focul. Incendiul a mistuit aproximativ 7 ha cultură de orzoaică și 9 ha de miriște. Pagubele sunt cifrate la aproximativ producând 14 000 lei. Tot luni, Garda pompierii din Sebeș au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu de vegetație uscată și deșeuri, izbucnit pe un teren viran din strada Secașului. Pentru prevenirea pe viitor a unor astfel de situații, ISU Alba informează cetățenii că nerespectarea măsurilor specifice la efectuarea arderilor de mirişti, vegetaţie uscată şi resturi vegetale are consecinţe grave asupra comunităţii, prin pierderi de vieţi omeneşti, producerea de pagube materiale şi afectarea mediului înconjurător.

 

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version