7 firme din Alba amendate pentru munca la negru

Published

on

Inspectorii ITM Alba au continuat si saptamana trecuta controalelele la firmele din judet pentru depistarea eventualelor nereguli. In urma activitatii au fost aplicate amenzi de peste 111.000 de lei.

 

Sapte firme din judet au fost amendate cu 100.000 lei, de catre inspectorii ITM Alba dupa ce au fost depistate cu angajati la negru. În total, pe domeniul relațiilor de muncă au fost verificate 68 de firme iar pe lângă sancțiunile pentru muncă la negru au mai fost aplicate amenzi în valoare totală de 10.900 de lei. De asemenea, în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost controlate 61 de unități și s-au acordat 5 avertismente și o amendă în valoare de 1.000 de lei.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version