5 ani de inchisoare dupa ce si-a injunghiat sotia

Published

on

Un barbat de 39 de ani din Alba Iulia a fost condamnat la 5 ani cu executare pentru tentativa de omor calificat. Iosif Danca si-a injunghiat sotia după un conflict, pe fondul consumului de alcool. 

Decizia a fost pronunţată luni de Tribunalul Alba şi poate fi contestată la Curtea de Apel Alba Iulia. Infracţiunea a avut loc în 24 martie, dată de la care bărbatul se află în arest preventiv. Conform anchetatorilor, inculpatul Dancă Iosif, pe fondul consumului de alcool şi a stării conflictuale dintre părţi, s-a deplasat la domiciliul surorii sale, unde ştia că se afla soţia sa, şi, acţionând cu premeditare, având asupra sa un cuţit de bucătărie, i-a aplicat victimei mai multe lovituri în zona toracică şi în zona gâtului, cauzându-i leziuni care i-au pus viaţa în pericol. Scandalul între cei doi soţi a avut loc şi pe parcursul nopţii care a precedat incidentul, forţele de ordine fiind solicitate de două ori prin apelul de urgenţă 112. Intervenţia oamenilor legii nu a reuşit să aplaneze conflictul, iar în cursul dimineţii de 24 martie bărbatul a recurs la gestul de a-şi înjunghia soţia. Femeia prezenta trei plăgi înjunghiate, două sub sân şi una în zona gâtului fiind operata de urgență.

Advertisement

Cele mai citite

Exit mobile version