Absolvenții de clasa a VIII-a care au susținut anul acesta, examenul de Evaluare Națională vor afla mâine la ce liceu au fost repartizați. Rezultatele vor fi afisate la scolile de provenienta ale elevilor.
Prima etapa de admitere la liceu s-a încheiat în data de 8 iulie, urmând ca marți, 15 iulie, să aibă loc repartizarea computerizată în învățământul liceal a absolventilor clasei a VIII-a. La nivelul județului, în această primă fază de înscriere și verificare a datelor, 2096 de elevi, dintre care 845 pentru învățământul profesional și vocațional.Media de admitere la liceu se calculează ca și medie ponderată între media generală la evaluarea naţională, care are o importanță de 75%, şi media generală de absolvire a claselor V-VIII, care are o pondere de 25%.