Începe Festivalul Strugurele de Aur – Program

Dacă e septembrie e folclor la Alba Iulia: joi începe a 15-a ediție a Festivalului Național de Folclor Strugurele de Aur.

La această ediție sunt 45 de concurenți din toate regiunile folclorice ale țării.

Juriul va fi condus de Ioan Bocșa, cunoscut interpret din Alba și culegător de folclor autentic.

Membrii juriului – ediţia a XV-a “Strugurele de Aur” Alba –Jidvei 2015

  1. Domnul profesor universitar doctor Ioan Bocşa – Academia de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj Napoca, interpret de folclor – preşedintele juriului;
  2. Domnul profesor Sergiu Cipariu – directorul festivalului;
  3. Doamna profesor doctor Elise Stan – etnomuzicolog, realizator emisiuni folclorice la Televiziunea Română;
  4. Doamna conferenţiar universitar, doctor Gabriela Rusu Păsărin – realizator de emisiuni la Radio România Craiova;
  5. Doamna Gheorghiţa Nicolae – producătorul emisiunii „Tezaur folcloric” la Televiziunea română;
  6. Doamna Violeta Ianculescu – realizator de evenimente folclorice la Radio România;
  7. Domnul Daniel Prodan – realizator emisiuni folclorice la Radio România Iaşi;
  8. Domnul Valentin Marin – etnomuzicolog, manager Radio Antena Satelor;
  9. Domnul Viorel Leancă – dirijor al orchestrei Ansamblului artistic „Ciprian Porumbescu” Suceava;
  10. Domnul profesor Gelu Stan – dirijor, etnomuzicolog, realizator emisiuni folclorice la Radio România Timişoara;
  11. Doamna profesor doctor Daniela Roxana Gibescu – etnomuzicolog – Casa de discuri „Electrecord”;
  12. Doamna Eugenia Florea – etnomuzicolog, realizator de emisiuni şi evenimente folclorice la Radio România;
  13. Doamna profesor Daniela Floroian – directorul Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba;
  14. Domnul profesor Stelian Stoica – dirijorul Orchestrei Naţionale „Jidvei România

Toate zilele de concurs şi ambele gale ale laureaţilor inclusiv recitaluri, vor fi preluate de TVR1 prin cunoscuta emisiune Tezaur Folcloric, iar concursul şi gala, vor fi transmise în direct pe TVR3, precum şi radiofonic de Radio Cluj.

Alba TV va fi prezent in fiecare zi la festival, de unde va relata pulsul si atmosfera artistilor.

 

PREMIILE FESTIVALULUI – 2015 (valoare totala premii 80.000 de lei)

Marele Premiu soliști vocali……………………………………………………..10.000 lei

Marele Premiu soliști instrumentişti…………………………………………10.000 lei

Locul I solişti vocali……………………………………………………………………8.500 lei

Locul I solişti instrumentişti……………………………………………………….8.500 lei

Locul II solişti vocali………………………………………………………………….7.000 lei

Locul II solişti instrumentişti……………………………………………………..7.000 lei

Locul III solişti vocali…………………………………………………………………5.500 lei

Locul III solişti instrumentişti…………………………………………………….5.500 lei

Premiul „Drumul Vinului, Ţara Vinului”………………………………….…..4.500 lei

Premiul Cramei Jidvei………………………………………………………………..3.000 lei

Premiul special al Juriului…………………………………………………………..2.500 lei

Premiul de popularitate………………………………………………………………2.500 lei

Premiul Orchestrei „Jidvei România”……………………………………….…2.500 lei

Premiul special pentru autenticitatea repertoriului vocal………………2.500 lei

Premiul special pentru autenticitatea repertoriului instrumental…..2.500lei

 

Cu acordul S.C. Jidvei S.R.L, juriul îşi rezervă dreptul să acorde premii speciale de promovare artistică, în valoare de 500 lei fiecare, pentru concurenţii care s-au prezentat promiţător în concurs, dar nu s-au încadrat în limita punctajului necesar acordării premiilor de drept ale festivalului.

 

Bugetul total al ediției din acest an a festivalului este de 700.000 de lei, din care 150.000 de lei este contribuția Consiliului Județean Alba, iar restul sumei reprezintă efortul familiei Necșulescu, proprietarii companiei JIDVEI.

PROGRAM Festivalul Naţional de Folclor„Strugurele de Aur” Ediţia a-XV-a,  10-13 septembrie 2015

Joi 10 sept. 2015

Alba Iulia – Casa de Cultura a Sindicatelor

Ora 18.30 – 21.00 – Concurs – Transmisiune directă TVR 3

Înregistrare TVR 1 – Tezaur Folcloric

Ora 21.15RECITALURI:

  1. Orchestra Jidvei România

Suită orchestrală I

  1. Ansamblul Artistic Jidvei

Din cântecele Lucreției Ciobanu

  1. Invitați ai Ansamblului Artistic Jidvei (Mădălina Candrea, Ancuța Cozma, Lucreția Goagea, Daniel Pop, Ionuț Bledea, Grigore Gherman)
  2. Laureați ai Festivalului Seria I

(Nicolae Cioancă, Viorica Macovei, Daniel Rosalim,

Aurelian Suciu, Maria Rotaru, Ciprian Istrate, Loredana Streche)

  1. Marinela Baba
  2. Alina Pinca
  3. Mariana și Adriana Anghel
  4. Ioan Bocşa şi Sergiu Cipariu
  5. Gavriil Prunoiu şi „Doruri Muscelene”
  6. Elena Jurjescu
  7. Nineta Popa
  8. Niculina Stoican

Vineri 11 sept. 2015

Alba Iulia – Casa de Cultura a Sindicatelor

 Ora 18.30 – 21.00 – Concurs – Transmisiune directă TVR 3

Înregistrare TVR 1 – Tezaur Folcloric

Ora 21.15RECITALURI:

  1. Orchestra Jidvei România

     Suită instrumentală II

  1. Ansamblul Artistic Jidvei

       Grupaj folcloric “Din Ardeal până-n Banat”

3.Colaboratori ai Orchestrei Jidvei România

(Bogdan Cioranu, Codruța Rodean, Robert Târnăveanu, Olguța Berbec)

  1. Laureați ai Festivalului Seria II

(Roxana Reche, Ancuţa Matei, Sebastian Stan, Paul Ananie, Marian Medregoniu, Emilia Dorobanţu Cătălin Buşecan, Radu Nechifor)                                                           

  1. Anghelina Timiş
  2. Laura Lavric
  3. Nicolae Furdui Iancu
  4. Soliştii Ansamblului „Augustin Bena” împreună cu Leontina Fărcaş şi „Muguri de tezaur”
  5. 9. Artiștii din Jidvei

(Adina Popa, Iulia Șchiau, Nicușor Balu și Denisa Balu )

  1. Grupul bărbătesc din Sâncel
  2. Grup folcloric din Cetatea de Baltă
  3. Grup folcloric bărbătesc din Biia
  4. Sava Negrean Brudaşcu

Sâmbătă 12 sept. 2015 – Gala laureaţilor

Alba Iulia – Casa de Cultura a Sindicatelor

Ora 18.30 – 20.00 – Gala laureaților – Transmisiune directă TVR 3

Înregistrare TVR 1 – Tezaur Folcloric

Ora 20.00

  1. Iulia Mihai: Marele Premiu 2014
  2. Orchestra Jidvei România – Suită orchestrala 3
  3. Cântece transilvane, oltenești și muntenești cu soliștii vocali și colaboratorii ai Ansamblului Jidvei
  4. Laureaţi ai Festivalului Seria III

(Ina Todoran, Alexandra Băcilă, Bogdan Toma, Stana Stepănescu, Marin Alexandru, Tudor Furdui Iancu, Ioana Breda Morar)

5.Moment folcloric – ˮIn memorian Ion Dolănescuˮ (Maria Stoica, Cosmin Herăscu și Lucreția Goagea)

  1. Ioana Ardelean
  2. Reta Rus
  3. Emilia Ghinescu
  4. Mariana Deac
  5. Gheorghe Roşoga
  6. Aneta Stan
  7. Traian Jurchela

Duminică 13 sept. 2015 – Ecou la gala

Jidvei – Piata Centrala

Ora 14.00 – 18.00 recital extraordinar aritisti din Transilvania – tranzmisiune directa TVR Cluj

Ora 18.30 – Gala laureaților

RECITALURI:

  1. Iulia Mihai: Marele Premiu 2014
  2. Orchestra Jidvei România – Suită de Ardeal
  3. Cântece transilvane, oltenești și muntenești cu soliștii vocali și colaboratorii Ansamblului Jidvei
  4. Laureaţi ai Festivalului Seria III

(Ina Todoran, Alexandra Băcilă, Bogdan Toma, Stana Stepănescu, Marin Alexandru, Tudor Furdui Iancu, Ioana Breda Morar)

5.Artiștii comunei Jidvei: (Adina Popa, Iulia Șchiau, Nicușor Balu și Denisa Balu)

  1. Emilia Ghinescu
  2. Marinela Baba
  3. Reta Rus
  4. Aneta Stan
  5. Gheorghe Roşoga
  6. Traian Jurchela

 Soliștii Ansamblului Artistic Jidvei: Maria Stoica, Alexandru Urs, Iulia Șchiau, Alexandru Popescu, Ioana Roșca, Costi Oancea, Ioana Șolea, Gabriel Bucur, Maria Uțiu, Aurelian Adam, Ecaterina Duță, Iulian Bic, Daniela Popa, Cosmin Herăscu, Iulia Banciu, Emanuel Teoc, Adina Popa, Nicușor Balu, Denisa Balu, Neluțu Blaga, Ilie Dură, Marius Țugulescu, Alexandra Băcilă, Aurelian Suciu și Sebastian Stna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *