Medalie de argint pentru echipa UAB la baschet 3×3

Echipa studenţească de baschet feminin, care a câştigat poziţia de vice-campioană europeană la CAMPIONATUL UNIVERSITAR EUROPEAN DE BASCHET FEMININ 3×3, care s-a desfăşurat în Serbia.

medalie

Marta Fodor, Dora Ardeleana , Bianca Voica şi Alina Chivu sunt membrele echipei care au adus medalia de argint la Alba Iulia. Parcursul fetelor în campionat a fost unul foarte bun, dar din cauza oboselii nu au reușit să învingă adversara din finală, echipa de la Universitatea din Ljublijiana.  Fetele sunt studente la Universitatea 1 Decembrie 1918 și sunt implicate în activitatea sportivă, făcând parte din lotul de la CS Universitatea. Fetele au putut participa la Campionatul Universitar European după ce au câștigat la Campionatul Național Universitar de Baschet 3×3 organizat de Federația Sportului Școlar și Universitar, competiție care s-a desfășurat la București.