CSU Alba Iulia – Sepsi Sf.Gheorghe în semifinalele Ligii!

CSU Alba Iulia a învins duminică seară CSBT Alexandria, în deplasare, scor 60-59, pe sferturi 12-16, 13-10, 14-22, 21-11.

csu alba

A fost meciul doi din primul tur al playoff-ului Ligii Naționale de baschet feminin, în urma căruia CSU Alba Iulia duce scorul confruntării la 2-0 și se califică în faza semifinală.   Partida de la Alexandria a fost una extrem de echilibrată, cu gazdele mai mult la conducerea jocului, însă cu trupa lui Popov mai pragmatică pe final. Ultimul sfert a fost dramatic, victoria fiind concretizată în ultimele secunde pe o pătrundere a americancei Valencia McFarland. Cele mai eficiente universitare au fost Jessica Kuster – 14 puncte, Elisabeth Pavel – 13 puncte și Wumi Agunbiade – 10 puncte.  În semifinale, CSU Alba Iulia va avea ca adversară pe Sepsi Sf. Gheorghe, care are avantajul disputării unei partide în plus pe propriul teren, datorită clasării mai bune în clasamentul final al sezonului regulat. Seria de jocuri cu echipa din Covasna va debuta pe 30 martie, la Sf. Gheorghe.  Până atunci, însă, vă invităm să urmăriți în această seară, în cadrul emisiunii „Din voleu”, de la ora 20.00, înregistrarea partidei CSU Alba Iulia-CSBT Alexandria.