CSU Alba Iulia a pornit cu dreptul în play-off !

Aproximativ 200 de spectatori au fost prezenți joi, 19 martie, în Sala de Sport a Universității “1 Decembrie 1918” pentru a-și încuraja favoritele, dar nu puțini aveau temeri mari în privința rezutatului partidei dintre CSU Alba Iulia și CSBT Alexandria contând pentru sferturile de finală ale Ligii Naționale de Baschet Feminin.

csu alba iulia

Oarecum firesc, dacă ținem cont de faptul că jucătoarele din Teleorman reușiseră să le învingă pe universitare în ambele partide jucate în sezonul regulat. Emoțiile suporterilor albaiulieni aveau, însă, să fie repede risipite, de prestația excelentă a elevelor lui Miroslav Popov. Primul sfert a fost singurul mai echilibrat, dar asta și pe fondul relaxării premature a echipei gazdă. Sferturile 2 și 3 aveau să revină clar echipei gazdă, care înaintea ultimelor 10 minute de joc efectiv își asigurase deja un avans de 21 puncte. Ultimul sfert a fost pentru CSU Alba Iulia antrenament cu public. Scor final 74-50 pentru CSU Alba Iulia, care va evolua duminică, 22 martie, la Alexandria, în al doilea meci din sferturile de finală și, în cazul unei noi victorii, se va califica în semifinale. Dacă, însă, va pierde, va mai fi programată o partidă, decisivă, miercuri, 25 martie, la Alba Iulia. În celelalte trei meciuri ale sferturilor de finală s-au înregistrat următoarele rezultate: Sepsi Sf.Gheorghe-Olimpia Brașov 76-42, CSM Târgoviște-Phoenix Galați 80-70 și ICIM Arad-Danzio Timișoara 72-59.