Remiza albă de Alba

Prima etapă din Seria a 5-a a Ligii a 3-a de fotbal a coincis cu derby-ul județean dintre Industria Galda de Jos și Metalurgistul Cugir. După un meci plăcut, cu faze spectaculoase la ambele porți, partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

meci

Nou promovată în Liga a 3-a, Industria Galda de Jos a abordat cu trac partida, rezumându-se a se apăra grupat și a contrataca sporadic. De partea cealaltă, Metalurgistul și-a etalat superioritatea tehnico-tactică, dar fără a pune în real pericol buturile adverse. Așa se face că prima ocazie reală de gol a apărut târziu, în minutul 36, la poarta gazdelor, a fost și fructificată de Cârstean, dar din poziție de ofsaid.Încet, încet, gazdele au prins curaj și cu șapte minute înainte de finalul primei reprize, Ivașcu a ratat de puțin ținta cu un șut sănătos.Repriza a doua a fost mult mai alertă și mai spectaculoasă. Prima oportunitate au avut-o găldenii, dar nou-intratul Baghiu a reluat peste poartă, cu capul, din poziție excelentă.Cugirenii dau replica în minutul 60.Ratările au continuat de la o poartă la alta și pe final de partidă ambele echipe au trecut pe lângă victorie. Primii au făcut-o cugirenii, în minutul 86 când senzaționalul șut a lui Itu a fost scos de la vinclu de bravul Ștef. În prelungiri, bara i-a salvat pe cugireni de la o înfrângere neverosimilă.După meci, ambii tehnicieni s-au declarat mulțumiți de jocul echipelor pe care le antrenează.