Romanii sarbatoresc pe data de 10 mai Ziua Regalitatii. Aceasta zi are o tripla semnificatie pentru tara noastra. Pe 10 mai 1866, Carol I a devenit Domnitor al Romaniei, iar 11 ani mai tarziu, Romania isi castiga independenta, pentru ca pe 10 mai 1881 tara noastra sa devina Regat.
10 mai era, până la venirea comuniştilor la putere, Ziua Naţională a României. Regele, curtea, oştenii şi poporul participau, în biserici, la slujbe de laudă şi mulţumire. Sărbătoarea se mai numea şi ziua triplei coroane, deoarece era legată de trei evenimente cruciale din istoria modernă a ţării. Pe 10 mai 1866, Carol I soseşte în Bucureşti, capitala României, şi depune jurământul în faţa Parlamentului. Unsprezece ani mai târziu, pe 10 mai 1877, Carol I proclama Independenţa absolută a României. şi, în fine, pe 10 mai 1881, Carol I a fost încoronat ca Rege al României. Ziua Regalităţii e un moment de sărbătoare şi pentru ultimul monarh al României, Regele Mihai. Timp de 45 de ani, Mihai I a sărbătorit această zi în exil. După 1990, a încercat să revină de mai multe ori în ţară, dar nu a fost lăsat. În 1992, de Paşte, i s-a permis doar să viziteze România, cu condiţia să se întoarcă în Elveţia. La 1 martie, regele revine în ţară şi în ziua următoare primeşte un paşaport românesc pe care scrie „Mihai I – cetăţean român„. Relaţiile dintre statul român şi membrii familiei regale au atins un alt nivel în 2008, când Regele a redobândit Castelul Peleş, unde şi-a sărbătorit Nunta de Diamant. În 2011, la împlinirea a 90 de ani, regele Mihai s-a adresat Parlamentului pentru prima oară în ultimii 64 de ani. A avut un discurs critic la adresa clasei politice.
Regele Mihai şi Regina Ana au cinci fiice: Principesa Moştenitoare Margareta, Principesa Elena, Principesa Irina, Principesa Sofia şi Principesa Maria. Ziua Regalităţii este marcată de Familia Regală a României printr-o serie de manifestări,începuteîncă de pe 7 mai.